, pojemniki na odpady kuchenne 

pojemniki na odpady kuchenne

My Wilnianie « FUNDACJA ZBIORY WILEŃSKIE

Temat: hodowla dżdżownic
Witam wszystkich zainteresowanych hodowla robakow . Sam posiadam grupke swoich podopiecznych Kalifornijek sa eksta latwe w hodowli tak ze nawet dziecko sobie poradzi, wystarcza im troche obierkow, trawy i innych odpadow kuchennych oraz przedewszystkim tektore oczywiscie namoczona( najlepsze sa wytloczki z jajek). Wazne jest zwilzanie woda raz w tygodniu, trzymam je w plastikowym pojemniku z przykrywka dosc duzym bo mam juz ich okolo 400. Sa lepsza niz gnojniaki idzie je kupic na allegro w granicach 100 sztuk za 20zl no to tyle na poczatek w razie co prosze pisac na pw postaram sie zamiescic jakies fotki to sobie zobaczycie jak to wyglada. Zycze milej hodowli.
Źródło: splawik.com.pl/index.php?showtopic=521Temat: Ekologiczny dom

zdecydowanie torby z materiału juz od jakiegos czasu nawet znalazła sklep miesny w ktorym pakuja tylko i wyłacznie w papier , jedynie mieso dostaje sie w foli , ale reszta w papier.sklep ogólnie oblegany .Jakos nie moge sie przemoc co do segregacji smieci nie wiem jak sie do tego zabrac , bo ile mozna miec tych pojemnikow na smiecie ;p.
Torbę też noszę już od dawna
co do segregacji to też od dawna,ja mam trochę łatwiej bo mam trzy śmietniki przed domem(każdy ma swoje)
czarny -na zwykłe odpady
brązowy na odpady ogrodowe i kuchenne
i czarny box na recycling(szkło ,papier itp.)

fajne rozwiazanie np

Źródło: kobiecybastion.pl/index.php?showtopic=51


Temat: Kosz
Kubeł na śmieci jest pojemnikiem zrobionym zazwyczaj z metalu lub tworzywa sztucznego używanym do przechowywania śmieci. Domowe kubły na śmieci stoją zazwyczaj pod zlewozmywakiem w kuchni. Wrzuca się do nich zazwyczaj różnego rodzaju odpady kuchenne. Obecnie często do kubłów na śmieci wkłada się torby plastikowe. Pozwala to na utrzymywanie kubła w czystości, a wyrzuca się do śmietnika torbę ze śmieciami.


Biurowy pojemnik na śmieci z klapą uruchamianą pedałemW pokojach zazwyczaj stawia się bardziej ozdobne pojemniki na śmieci, do których wrzuca się np. papiery. Pojemniki te mają czasami pedał do podnoszenia pokrywy (jeżeli pokrywa jest częścią pojemnika).

Od czasu ataków terrorystycznych w 1995 roku we Francji publiczne pojemniki na śmieci zostały zastąpione przeźroczystymi torbami plastikowymi, w których trudno ukryć ładunek wybuchowy. Podobnie w Wielkiej Brytanii od czasów ataków terrorystycznych jest coraz mniej koszy w halach lotnisk i na stacjach kolejowych.

W apartamentowcach (blokach) konstruuje się zsypy na śmieci do których wysypywane są śmieci z kubła. Jednak najczęściej niesie się kubeł do śmietnika, w którym są większe pojemniki na śmieci. Z kubłów w śmietnikach śmieci wywozi tzw. śmieciarka (czasami nazywana żargonowo śmieciarą) – samochód do którego ładuje się śmieci.

Źródło: impreskaumaxia.fora.pl/a/a,19.html


Temat:
U nas też się płaci za wywóz śmieci, Mario
Latem wyrzucamy to co się da do kompostownika, który stoi w ogrodzie (wszelkie odpady kuchenne), papier raz w miesiącu wywozi specjalna firma, więc go zbieramy, reszty niestety się nie da segregować, bo w naszej okolicy nie ma specjalnych pojemników.
Torebki ze sklepów wykorzystuję-do śmieci, czasami do kolejnych zakupów,do przewiezienia czegoś, a resztę upycham w szafach i niestety sporo się tego nazbierało. Zakupy często robimy spontanicznie, więc rzadko zabieramy ze sobą bawełniane siatki

Prąd...hmm..mój mąż wszędzie powkładał żarówki energooszczędne (choć ja osobiście ich nie lubię, za długo się rozpalają), woda- wanna stoi nieużywana, oboje korzystamy tylko z prysznica i to często razem, pralka jest ponoć inteligentna i oszczędza wodę, gorzej ze zmywarką...
Źródło: naturalnemetody.fora.pl/a/a,1409.html


Temat: Śmieci
Tak, segreguję!

2007-07-31

Segregujesz odpady? A może uważasz, że to za trudne? Zabierz głos na forum, które uruchomił właśnie Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi. Można na nim wyrażać swoje opinie o selektywnej zbiórce odpadów. (Wysyłane posty będą zamieszczane w godzinach od 8 do 16.)

Pierwsze pojemniki do selektywnej zbiórki pojawiły się na ulicach Łodzi już w 1994 roku. Obecnie na terenie miasta jest 680 punktów, gdzie mieszkańcy mogą wrzucić głównie papier, szkło i tworzywa sztuczne. Od stycznia 2008 roku, w związku z nowymi uwarunkowaniami prawnymi, segregowanie będzie się odbywało głównie metodą „u źródła”, ale już teraz w niektórych blokach, kamienicach i domkach jednorodzinnych pojawiły się specjalne stelaże i worki na posegregowane śmieci (w tym odpady kuchenne, tzw. frakcję bio).

Poza zbiórką posegregowanych odpadów komunalnych, w Łodzi prowadzone są zajęcia edukacyjne w szkołach na temat segregacji, zbiórka odpadów wielkogabarytowych (np. mebli), zużytych baterii, przeterminowanych leków oraz odpadów biodegradowalnych (zielonych) z targowisk.

Dwa lata temu w Łodzi została uruchomiona najnowocześniejsza i największa w Polsce sortownia odpadów komunalnych oraz zmodernizowana kompostownia. W ciągu miesiąca odzyskuje się w nich odpowiednio około 700 ton surowców i 330 ton kompostu. Działa też całodobowa zielona linia ( 42 638-49-83), na którą można zgłaszać uwagi dotyczące czystości w mieście. Wszystko to po to, by jak najskuteczniej dbać o nasze środowisko, i by łodzianom żyło się w ich mieście lepiej. (hzk)ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl
Źródło: mojalodz.fora.pl/a/a,1421.html


Temat: Uszkodzona droga (aleja kasztanowców) będzie naprawiona!
Wczoraj 19 maja '10 dwaj przedstawiciele Zarządu ROD spotkali się z Władzami UMiG Pobiedziska: Burmistrzem Michałem Podsadą, jego zastępcą Ireneuszem Antkowiakiem, kierownikiem Referatu Infrastruktury i Ochrony Środowiska Dorotą Gozdowską, inspektorem Pawłem Wełnicem oraz kierownikiem Referatu Inwestycji i Planowania Przestrzennego - Dawidem Molińskim.

Ustalenia:

- droga zostanie naprawiona w możliwie krótkim czasie (nie później niż do końca czerwca), niezwłocznie po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę dla całej gminu gruzu z recyklingu służącego do utwardzania dróg ziemnych.
Następne konserwacje tej drogi będą wykonywane na telefoniczny sygnał kierowany do Pana inspektora Pawła Wełnica.

- rozpatrzony też zostanie wniosek Zarządu ROD (realizacja planów na 2010) o wykonanie ok. 300 metrowej długości ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż betonowej drogi od bramy nr 1 do sklepu. Będzie bezpieczniej i wygodniej;

- wraca temat postawienia 2-3 latarń wzdłuż alei kasztanowej, czyli wzdłuż Ogrodu. Wyjaśniliśmy, że latarnie, które założono w 2006/2007 r. w wyniku starań Ogrodu zlokalizowano we wsi, a nie wzdłuż alei, o co proszono. Burmistrz był przekonany, że ten punkt został zrealizowany;

-będziemy informowani o różnych przedsięwzięciach (imprezach) ekologicznych w Gminie, by umozliwić zainteresowanym działkowcom wzięcie w nich udziału;

- pytaliśmy o możliwośc podłączenia Ogrodu do budowanej w Puszczy Zielonka kanalizacji współfinasowanej przez UE. Sprawa ta może być rozważana w drugim etapie realizacji projektu, czyli po 2013 roku. Warunek: musi się znaleźć 100 chętnych osób na 1 km kanalizacji.

- jak co roku jeden z naszych działkowców podejmie trud zapewnienia czystości pasa brzegu zalewu długości ok. 1 km. Temu celowi służyć będzie kontener Gminy ustawiony w pobliżu polany leśnej, na której lubią biwakować okazjonalni turyści. Kontener ten nie może być jednak wykorzystywany niezgodnie z jego przeznaczeniem, tj. na organiczne odpady kuchenne, skoszoną trawę (w upalne dni nieprzyjemny zapach) czy ponadwymiarowe przedmioty (stare meble), do czego bywał systematycznie wykorzystywany przez 16 rodzin działkowców z sąsiedniej enklawy domków na skarpie nad zalewem, tzw. 'Polfy'. Od tego roku działkowcy ci będą musieli zamówić w UMiG własne pojemniki na śmieci i je indywidualnie opłacać.

- poruszono też sprawę "eventu", który pobudowano z przeznaczeniem na imprezy masowe pod gołym niebem (kilkadziesiąt do kilkuset uczestników) obok strefy ciszy nad zalewem. Wydaje się, że niebawem mogą wystąpić z powodu jego bliskiej od Ogrodu lokalizacji problemy.

Źródło: barcinek.fora.pl/a/a,432.html


Temat: Segregacja odpadów w Warszawie.
Właśnie przed chwilką w radiu usłyszałam, że w Warszawie od 01 września będzie obowiązywała ustawa uchwalona przez Radę Miasta dotycząca segregacji odpadów w stolicy. Właściciele nieuchomości muszą nawiazać współpracę z firmami porządkowymi, aby te zajęły się i umożliwiły segregację odpadów poprzez ustawianie specjanych poejmników na plastik, szkło, metal, papier itp.
Zadaniem i obowiązkiem Warszawiaków będzie poświęcenie trochę większej ilości czasu przy pozbywaniu się ze swoich domost różnorakich odpadków.

Myślę, że takie praktyki stosuje w Polsce już wiele rodzin, a ten pomysł po prostu zachęci lub zmusi ludzi do dbania o nasze środowisko naturalne. Patrząc na inne kraje np Kanadę (akurat ten kraj mi do głowy przyszedł) widzimy, że u nich to jest absolutnie naturalne. Słyszałam nawet, że Kanadyjczycy po wypiciu soku z kartonu, "rozwalają" karton i odklejają tą wewnętrzą powłoczkę, żeby czasem nie pomieszać jej z papierowymi odpadami.
Do takich skrajności w Polsce nam chyba jeszcze daaaleko Ale od czegoś trzeba zacząć
A więc Warszawiacy dajcie nam dobry przykład

P.S. W moim domu od bardzo już dawna mamy dwa kosze. Jeden na ogólne śmieci, a drugi na te organiczne, które tato wywozi na działkę na kompost. Pozatym zawsze na klamce do drzwii kuchennych jest zawieszona duża plastikowa torba, do której wrzucamy wszystkie plastikowe zryweczki, siateczki, reklamówki itp. Oczywiście plastikowe i szklane butelki tez mają swoje miejsce pod zlewozmywakiem. I wcale nie narzekamy na zbyt wiele obowiazków przy pozbywaniu się tych śmieci z domu. Po prostu ktoś wychodzi do sklepu to zabiera wszystkie reklamówki i butelki i po drodze wyrzuca do specjalnych pojemników.
To na prawdę nic trudnego, a i w kuchni robi się większy ład i porzadek W dodatku nie narzekamy na błyskawicznie zapełniający się kosz na śmieci, bo jak napisałam wcześniej pojemników na odpady mamy wiele, więc jakoś to się rozkłada i przede wszystkim nie śmierdzi!!! Bo śmierdzieć mogą tylko organiczne odpady, które tato codziennie wywozi, a gdy nie jedzie na działkę, to zawsze w razie czego pod blokiem stoi pojemnik na odpady organiczne
Źródło: 17-ka.org.pl/forum/viewtopic.php?t=782


Temat: niemiecki - pogoda (gr.zaawansowana)
Nie chce mi się, ale to przepiszę

Umwelt verschmutzen - zanieczyszczać środowisko
Umwelt schonen - chronić środowisko
Luftverschmutzung durch Industrie - zanieczyszczenie powietrza przez przemysł
Stau auf den StraĂźen und Autobahnen - korek na ulicach i autostradach
Fahrradwege - drogi rowerowe
industrielle Verschmutzung der FlĂźsse und Seen - przemysłowe zanieczyszczenie rzek i jezior/mórz
Ozonsmog - smog ozonowy (?)
MĂźlltrennung - sortwanie śmieci
saubere FlĂźsse und Seen - czyste rzeki i jeziora/morza
Strom und Wärme aus Solarkraft - prąd i ciepło z enegrii (dosłownie siły) słonecznej
Vernichtung der Natur durch den Menschen - niszczenie natury przez ludzi
bedrohen - zagrażać
die UmweltzerstĂśrung - zniszczenie/degradacja środowiska
der Verkehr transport/ruch (uliczny)
saure Regen kwaśne deszcze
Aussterben der Tiere und Pflanzen wymieranie zwierząt i roślin
das Ozonloch dziura ozonowa
Klimaveränderung zmiana klimatu
Aufheizen der Atmosphäre ocieplanie się atmosfery
Waldsterben wymieranie lasów
VerpackungsmĂźll smieci-opakowania
HausmĂźll smieci domowe
FreizeitmĂźll - smieci czasu wolnego
die Wegwerfgesellschaft - społeczeństwo wyrzucające
die Einwegflasche - butelka jednorazowa
die Mehrwegflasche - butelka wielorazowa
die Pfandflasche - butelka zwrotna
der Plastikbecher - plastikowy kubek
der Behälter - pojemnik
die Pappe - tektura
schĂźtzen - chronić
wegwerfen - wyrzucać
wegschmeiĂźen - tutaj nie wiem, ale wg słownika schmeiĂźen=wywalać, więc weg to pewnie coś koło tego
der Haushalt - gospodarstwo domowe
vorsortieren - sortować
die Biotonne - pojemnik na odpady biologiczne/zywieniowe
kompostieren - kompostować
der Abfall - odpadek
das Altpapier - makulatura
der Container - kontener
giftig - trujący
die Blechdose - puszka blaszana
die Bananenschale - skórka od banana
die Pappschachtel - tekturowe pudełko
die GlĂźhbirne - żarówka
der Kunststoff - tworzywo sztuczne
die Kßchenabfälle - odpady kuchenne
der MĂźlleimer - wiadro na śmieci
das Verhalten - zachowanie
die Herstellung - produkcja
recyceln - przetwarzać
entstehen - powstawać
gesundheitsschädlich - szkodliwy dla zdrowia
umweltfreundlich - przyjazny dla środowiska
wiederverwendbar - można uzywac wielokrotnie ("możliwy do ponownego użytku" ?)
leicht zugänglich - łatwo dostepny
die Stofftasche - torebka z materiału
die PlastiktĂźte - plastikowa torebka
fossile Brennstoffe - paliwa kopalne
die Braunkohle - węgiel brunatny
die Steinkohle - węgiel kamienny
die Erdwärme - ciepło ziemi
das ErdĂśl - ropa naftowa
das Erdgas - gaz ziemny
die Kernenergie gewinnen - pozyskiwac energię atomową
das Wasserkraft - siła wody/energia wody
das Kernkraftwerk - elektrownia atomowa
der Energieträger - przenośniki energii
die Solarenergie - energia słoneczna
umweltschonend - chroniące środowisko
die Energiequelle - źródło energii
der Energiebedarf - zapotrzebowanie na energię
die Nutzung - korzystanie
nutzen-korzystać
heizen-ogrzewać
erzeugen-wytwarzać
das Holz-drewno
verbrennen - spalać
die Belastung - obciążenie
das BĂźgeleisen - żelazko
der Staubsauger - odkurzacz
der Elektroherd - kuchenka elektryczna
das Licht einschalten/ausschalten - włączyć/wyłączyć światło
die Waschmaschine - pralka
der GeschirrspĂźler - zmywarka
der KĂźhlschrank - lodówka
die Beleuchtung - oświetlenie
das Gerät - urządzenie
verbrauchen - zużywać
alte Fenster dichten - uszczelniac stare okna
energiesparende Geräte - urządzenia energooszczędne
sparen - oszczędzać
die Räume richtig lĂźften - dobrze wietrzyć pokoje
der Umweltschutz - ochrona środowiska
sparsam - oszczędny
die Ăśffentlichen Verkehrsmittel- publiczne środki transportu
kämpfen gegen - walczyć przeciwko
die Ausbeutung - wyzysk
der Abbau von Öl - rozpad ropy naftowej/oleju
gentechnisch veränderte Lebensmittel - żywnośc zmeiniona genetycznie
reinigen - czyścić
die Deponie - wysypisko smieci
der Energieverbrauch - zużycie energii
mit der Energie versorgen - zaopatrywać w energię

Większośc tłumaczeń pisałem z głowy, ale powinny być OK
Źródło: zso2.fora.pl/a/a,48.html


Temat: Zamiast przerabiać będą palić i dopłacać?
Dzięki zbiórce odpadów kuchennych Poznań zyskałby cenny biogaz i nawóz. Władze miasta uważają jednak, że lepiej je palić. Przez to zamiast ciągnąć zyski ze spalarni, możemy zacząć do niej dopłacać - ostrzegają ekolodzy
Biodegradowalne odpady segreguje się i na Zachodzie, i w innych polskich miastach.

Poznań z ich zbiórką zmierzył się dwa lata temu. Od maja do końca września 2007 r. mieszkańcy Bonina, Łazarza, Świerczewa i Radojewa na próbę resztki żywności i odpady zielone wrzucali do specjalnych brązowych pojemników. Pilotażowa akcja miała dać odpowiedź na pytanie, czy poznaniacy są zainteresowani taką zbiórką. Dwa lata temu Józef Rapior z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej był pełen optymizmu. - Mieszkańcy chcą to dalej robić. Brązowych pojemników na odpady kuchenne będziemy używać od początku 2009 r. - mówił.

Dziś uważa, że radość była przedwczesna. Po dokładnej analizie okazało się, że resztki wyrzucane przez mieszkańców są zanieczyszczone odpadami mięsnymi, tworzywami sztucznymi, itp. - Uznaliśmy, że taka zbiórka jest nieskuteczna i nieopłacalna. Wyprodukowany z nich kompost nie uzyskałby pozytywnego atestu, zezwalającego na jego wykorzystanie. Poza tym w innych krajach Unii Europejskiej tego typu odpady są spalane - twierdzi Rapior. I w Poznaniu według planów władz miasta docelowo biodegradowalne resztki wraz z innymi odpadami miałyby trafić do planowanej spalarni.

Fachowcy są tym oburzeni. Jerzy Juszczyński, z Polskiego Klubu Ekologicznego: - W Hannowerze odpady kuchenne nie trafiają do spalarni. Podobnie jest w Berlinie. Każdy lokator do odpadów kuchennych otrzymał brązowy pojemnik z klapką - opowiada. Jego zdaniem segregacja jest konieczna, jeśli chcemy, aby proces spalania przebiegał prawidłowo. - Jeżeli będziemy palić mokre odpady kuchenne, otrzymamy znacznie mniej energii, bo jej część pójdzie na podsuszenie odpadów. I może się okazać, że cała ta inwestycja budowy spalarni w ogóle się miastu nie opłaci. Obawiam się, że zamiast uzyskać dodatkową energię ze spalania, będziemy musieli jeszcze do niej dokładać - uważa Juszczyński.

Spalarnię odpadów buduje nie tylko Poznań, ale m.in. Toruń z Bydgoszczą. W Toruniu jednak nikt nie myśli o wrzucaniu do pieca odpadów. - Można je przecież kompostować. Dzięki temu otrzymujemy nawóz oraz energię z biogazu - uważa Andrzej Szefler, z-ca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta w Toruniu. Dodaje, że na wszystkich osiedlach domków jednorodzinnych mieszkańcy wrzucają odpady kuchenne do specjalnych pojemników. Segregacja działa tu w pełnym zakresie. - Wiosną przyszłego roku rozszerzymy program także na toruńskie spółdzielnie. Każdy z mieszkańców otrzyma worki lub wiaderka przeznaczone na odpady kuchenne. Na każdym osiedlu staną brązowe pojemniki na odpady biodegradowalne. Przecież odzysk surowców obowiązuje nas wszystkich - mówi.

Zdziwiony postawą władz miasta jest radny Krzysztof Mączkowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Efektów pełnej segregacji nie należy się spodziewać w ciągu kilku miesięcy, na podstawie pilotażu - twierdzi Mączkowski.

Jego zdaniem, gdy spalarnia zacznie funkcjonować, segregację trzeba będzie jeszcze pogłębić. - Bezsensownym jest wkładanie do pieca czegoś, co może zostać przetworzone. Odpady kuchenne nie mogą trafić do pieca, ponieważ obniży to kaloryczność spalania. Dowód? Wystarczy zobaczyć, jak w ognisku pali się mokre zielone drewno. To najlepszy przykład, że takie działanie całkowicie mija się z celem - wyjaśnia.

- Przystępując do budowy spalarni musieliśmy podjąć konkretną decyzję. Zdecydowaliśmy się pielęgnować tylko to, co wychodzi nam dobrze, czyli segregację szkła, plastiku i makulatury - mówi wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Dodaje jednak, że system nie jest zamknięty. - Gdy spalarnia powstanie, sporządzimy dokładny bilans ekonomiczny. Jeżeli okaże się to zasadne i będzie nas na to stać, wprowadzimy segregację odpadów kuchennych. Ale nie na tym etapie - zaznacza.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Źródło: poznaniacy.com/viewtopic.php?t=76