, polonez ogińskiego poŻegnanie ojczyzny 

polonez ogińskiego poŻegnanie ojczyzny

My Wilnianie « FUNDACJA ZBIORY WILEŃSKIE

Temat: Czy macie taką melodię?
Walc z "Nocy i dni" to także mój faworyt. Bardzo podoba mi sie także polonez "Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego. Rzadko zdarza mi sie słyszec ten utwór ,ale kiedy słyszę ogarnia mnie wzruszenie i przypomina mi sie jak w 7 czy 8 klasie wyciagalismy z szafy adapter i przy muzyce z płyty tańczyliśmy w naszej klasie ( bo było tam dośc miejsca) poloneza z wymyslonymi figurami. Boże , kiedy to było?
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=12406Temat: Apel na rzecz lustracji środowiska akademickiego
Ja p.... co za ludzie, nie ma pieniędzy dla lekarzy, pielęgniarki pracują za 800 złotych, studenci płacą za nocleg w akademiku podczas ternówek a ktoś wymyślacie takie rzeczy

Ja proponuje zacząć lustrację od Michała Kleofasa Ogińskiego - polskiego kompozytora który swego czasu dołączył do targowiczan. Mam nadzieje ze IPN znajdzie na niego jakieś teczki i uda nam się zlikwidować wszystkie ulice Ogińskiego w Polsce a na dodatek puszcania poloneza a-moll "pożegnanie ojczyzny" na studniówkach bo to przecież utwór ZDRAJCY.

A ludziom podpisującym sie pod takimi wywodami niedoje***ch historyków z IPN proponuje zacząć lustrację od swojej osoby i to nie w kontekście wspólpracy z taką czy taką opcją polityczną, ale w kontekście jakimi są ludzmi czy ich zachowania i pozory które stwarzają są prawdziwe czy na pokaz.

Lustracja będzie właśnie upolitycznianiem uczelni bo tutaj nie liczą się (jedynie słuszne) poglądy a wartość naukowa danego człowieka. I co zwolnicie najlepszych profesorów bo kiedyś donieśli, że sąsiad solidarnosciowiec drukuje w nocy jakeiś ulotki i nie daje mu spać? A to co robi się to jest czysty faszyzm - wyrzucanie czy dyskredytowanie kogoś bo miał/ma inne poglądy. Dzisiaj co raz częściej zrywa się z nazwą donoszenie a mówi się o "społeczeństwie obywatelskim" lojalnym wobec władzy. Czy za 10 lat gdy znowu zmieni się władza będą mnie lustrowac bo zgłosiłem na policji ze ktoś mnie pobił a ta osoba okaże się wspaniałym działaczem o wolnosć i demokrację.

paranoja, zamiast zajmować się pierdołami proponuje zająć sie nauką.
Źródło: wydziallesny.fora.pl/a/a,158.html


Temat: Popularne polskie utwory muzyki poważnej
W internecie trafiłem na taką oto zagraniczną stronę:
ponieważ forum nie pozwala mi podać adresu, powiem tylko, że zaczyna się od "www", potem jest "kickassclassical", a na końcu "com"

Ma ona na celu popularyzowanie muzyki poważnej, a przedstawia 100 utworów powszechnie znanych z filmów, reklam telewizyjnych, z cyrku itd., których nazwy i autora jednak przeciętny człowiek nie zna. Z polskich dzieł znajduje się tam tylko "Marsz żałobny" Chopina.

Chciałbym zaproponować użytkownikom forum stworzenie podobnej listy (oczywiście odpowiednio mniej obszernej) POLSKICH utworów muzyki poważnej, np.

M.K. Ogiński - "Pożegnanie Ojczyzny"
Wojciech Kilar - Polonez z filmu Pan Tadeusz

Dobrze by było, gdyby nie ograniczała się ona tylko do Chopina.

Taka lista byłaby pomocna dla internautów niewtajemniczonych w muzykę poważną, a zainteresowanych jej poznaniem - szczególnie młodych. Z tego względu ważne jest, aby na liście nie przesadzać z utworami ciężkimi w odbiorze dla amatora muzyki poważnej, ale raczej umieszczać wpadające w ucho, znane melodie. Szczególnie zachęcam, aby osoby, które rozpoznały w reklamie telewizyjnej lub filmie znajomy utwór muzyki poważnej, podzieliły się swymi spostrzeżeniami w tym temacie.
Źródło: chor.fora.pl/a/a,1004.html


Temat: muzyka klasyczna
przykłady? proszę bardzo ^^ są typowo klasyczne więc jak ktoś wogóle nie trawi klasyki pod każdym względem więc nie radzę niczego słuchać xD

- wiekszość twórczości Fryderyka Chopina -> z szybszych to jest np. Walc Des-dus zwany tez "Minutowym" lub etiuda "rewolucyjna" a z wolniejszych preludium Des-dur "deszczowe"
- Edward Grieg -> koncert fortepianowy a-moll część 1 ^^ bardzo fajne oktawy ^^
- Piotr Czajkowski -> "Taniec Cukrowej Wieszczki"(czasem zamiast wieszczki jest wrózka xD ) z baletu "Dziadek do orzechów"
- Ludwig van Beethoven -> znane wszystkim "Dla Elizy". Ale jeszcze np. V Symfonia z motywem losu albo Sonata "Księżycowa" ^^
-W.A.Mozart -> serenada "Eine Kleine Nachtmusik" (typowo klasyczne brzmienie ale i tak fajne ^^)
-Michał Kleofas Ogińśki-> polonez a-moll "Pożegnanie Ojczyzny"

ale jak ktoś woli coś mniej klasycznego zawsze może posłuchać muzyki z Final Fantasy np. Eternal Harvest ^^

i to są niektóre przykłady utworów za którymi przepadam xD tak wiem jestem dziwna xDD
Źródło: narutoforlife.fora.pl/a/a,71.html


Temat: Programy
preludium Des-dur deszczowe- Chopin (łatwo pójdzie) moje ukochane, najulubieńsze!
walc a-moll chopina
pożegnanie ojczyzny- polonez ogińskiego
jakaś etiudka- Lemoine
całe " nad pięknym modrym dunajem"- strauss (wiem że orkiestrowe ale nuty na fortepian też istnieją)
któryś z nokturnów Liszta- jeszcze nie wybrany
PROGRAM NIE TAKI TRUDNY :)
Źródło: fortepian.fora.pl/a/a,59.html


Temat: Dla moich Przyjaciół... z tego pięknego miejsca
wielki władca..........? ten z kgb.....czy otym samym mowa.......?
własnie przeczytalam ten komentarz...........
dopiero TERAZ......
drogi adminie
czymsobie zasłużyłam,by
mnie wnuczce Polskiego Oficera
takim wpisem ubliżono.........?
jesli ludzie z KGB mają być wzorcami.......
to świat chyba zwariował..........
.........?
nie oczekuję na zadne komentarze..........poprostu
zaniemówiłam
czy to jeszcze............POLSKA?
czy już gawarim po rusku.........
warto chyba posłuchać Poloneza,ale
OGINSKIEGO...........POZEGNANIE OJCZYZNY

są słowa święte

BOG.HONOR I OJCZYNA

TYM WPISEM ZOSTAŁY....... ZBRUKANE..........
A SZABLA MOJEGO DZIADKA
ktorą wirtualnie powiesiłam nad tym
kącikiem.........tej zniewagi
nie zniesie.........obrażania
Prezydenta
Najjasniejszej Rzeczpospolitej...............rownież.........
Źródło: forum.dlapolski.pl/viewtopic.php?t=494


Temat: Polskie kwiaty...
a mnie bardziej wzruszaja piesni patriotyczne: Marsz, marsz Polonia..., polonez Pożegnanie ojczyzny Ogińskiego, jak i wiele innych podobnych, i zawsze kiedy ich słucham tęsknię, a zarazem jestem dumny skąd jestem, te pieśni maja w sobie tyle treści, zadumy i duchowości,są swoistym skarbem świadczącym ile jako naród przeżyliśmy, nie wiem czy się ze mną zgodzicie ale myślę, że narody naszej cześci Europy maja w sobie znacznie więcej duchowości i głebi niż kultury środziemnomorskie, może to uproszczenie, ale takie mam odczucie
Źródło: hiszpania.org.es/forum/viewtopic.php?t=2451


Temat: Ulubiony...
Ja ostatnio polubiłam RHCP i AC/DC, a muzyki z "Władcy Pierścieni" trzymam się już jakiś czas xD (zauroczyła mnie na tyle, że uczę się grać paru utworów na pianinie)

Z klasycznych to tylko Chopin i polonez Ogińskiego "Pożegnanie ojczyzny"
Źródło: fantasytales.fora.pl/a/a,28.html


Temat: utwory na akordeon-jakie teraz gracie
Witam jak w temacie nic dodac.Ja zaczne gram krakowiaka Bogdana Dowlasza,Poloneza,,Pożegnanie Ojczyzny''Ogińskiego,,,Poloneza Warszawskiego'' i jeszcze tam jakies etiudy i cwiczenia.
Źródło: grazesluchu.fora.pl/a/a,113.html


Temat: Glenn Gould

I tak sobie pomyślałem, że przecież Horowitz czy Glenn Gould to ludzie, którzy z wiekiem nabierali doświadczeń. Ich życie z każdym dniem wyposażało w nowe przeżycia, ładowało w nich emocje a oni nasiąkali nimi jak gąbeczki zanurzone w wodzie. Im starszy, tym więcej miał do powiedzenia (jak Bieszczadzki Zakapior, co to, jeśli trzeźwy i ma ochotę, zaczarować cię może historiami ze swojego życia wziętymi i trzymać w tej uroczej hipnozie cały wieczór przy ognisku).

Stąd wniosek, że pianistyczne doświadczenie to bagaż emocji zdobywany przez lata właśnie... życiem... I stąd dla młodych pianistów rada, by żyli, kochali, płakali, śmiali się, wzruszali, złościli i swoją paletę emocji z każdym dniem wzbogacali o swoje odcienie. Bo wtedy będą mieli czym wymalować muzykę :).

...by kochali, płakali, śmiali się, wzruszali, złościli i swoją paletę emocji z każdym dniem wzbogacali...
- ma sens tylko o tyle, o ile równocześnie posiadają oni wielki talent mu-zycz-ny...

Te wszystkie humanistyczne otoczki w gruncie rzeczy działają na wszystko - poza graniem, bo do grania potrzebny jest SŁUCH (muzyczny), PAMIĘĆ (muzyczna) i jeszcze specyficzna psycho-fizyczna, MUZYCZNIE nastrojona smykałka do instrumentu.

Reszta - to cechy człowieka cywilizowanego. Tylko tyle. Z muzykowaniem ma to tylko jakieś powierzchowne powiązania. Podobnie jest w literaturze: wielki liryk na papierze może w życiu codziennym - tak w ogóle - być skończonym chamem i łajdakiem. Podobno (jest taka nawet dość mocno naukowo udokumentowana teza) Książę Ogiński na zlecenie cara, dla którego szpiegował, doprowadził do upadku polski eksport drewna i pszenicy do Anglii, a potem napisał wzruszającego Poloneza (Pożegnanie ojczyzny) i znikł...

Nie trzeba sobie samemu, a przy okazji i innym mydlić oczu poezją tam, gdzie wypada myśleć bardzo realnie!
Źródło: fortepian.fora.pl/a/a,20.html


Temat: Od muzyki prymitywnej do pop-kultury
Dla leniuszków co nie chcą szukać

Zakres materiału:
Tematy wg książki: barok, klasycyzm i okres przedklasyczny, romantyzm, szkoły narodowe, impresjonizm, Młoda Polska,jazz; muzyka współczesna :Znać: 1.muzyków (instrumentalistów w danej specjalności, śpiewaków, dyrygentów)- po dwa-trzy nazwiska (z imieniem); polskich współczesnych teoretyków muzyki, krytyków muzycznych -po dwa-trzy nazwiska (z imieniem).
2. Kompozytorzy polscy XX w.: Wiechowicz Stanisław ,Szeligowski Tadeusz,Szabelski Bolesław,Szymanowski Karol,Bacewicz Grażyna,Lutosławski Witold,Kisielewski Stefan,Serocki Kazimierz ,Baird Tadeusz,Kilar Wojciech,Penderecki Krzysztof,Dębski Krzesimir,Moss Piotr
3.Kompozytorzy innych narodowości:Britten Benjamin,Schaeffer Pierre i” muzyka konkretna”,Prokofiew Sergiusz,Ravel Maurycy,Debussy Claude (określone kierunki )

Cały rozdział dotyczący wiadomości ogólnych, m.in. o głosach ludzkich, instrumentach, formach, itp
UTWORY DO SŁUCHANIA:
Muzyka polska:
1. Bogurodzica,
2. Gaude Mater Polonia
3. S. Moniuszko: pieśń Prząśniczka , opera Straszny Dwór;
4. M.K.Ogiński : Polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny
5. F.Chopin: Koncert fortepianowy e-moll, f-moll; Polonez As-dur op.53; Polonez A-dur op.40,
Sonata b-moll(marsz żałobny),
6. H.Wieniawski: Kujawiak
7. W. Kilar: Krzesany; Polonez z filmu Pan Tadeusz
8. W.Lutosławski; Piosenki dla dzieci
9. K. Penderecki:Per Slava
10. G. Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową
11. H.M. Górecki: III symfonia pieśni żałosnych; 3 utwory w dawnym stylu


Muzyka innych narodów
1. concerto grosso – A. Corelli – Concerto Grosso nr 6 “Na Boże Narodzenie”
2. koncert solowy – A. Vivaldi: Cztery pory roku
3. G.F.Händel: oratorium Mesjasz -Alleluja
4. F. Schubert: Moment Musical
5. C. Daquin: Kukułka
6. Jan Sebastian Bach: Toccata i fuga d-moll, BWV 565
7. Johann Pachelbel: Kanon D-dur
8. W.A. Mozart: Requiem , Serenada Eine kleine Nachtmusic,
9. L.van Beethoven: Uwertura Egmont, Sonata cis-moll „Księżycowa”, Menuet G-dur
10. F. Schubert: ballada Król olch, VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”
11. F. Mendelssohn: Suita Sen Nocy letniej (Marsz weselny)
12. R. Schumann: Marzenie z „Sceny dziecięce”, Wesoły wieśniak z „ Album dla młodzieży, Koncert fortepianowy a-moll
13. G. Rossini: uwertura do opery Cyrulik Sewilski
14. G. Verdi: Nabucco (chór Va, pensiero), Rigoletto (Aria La donna e mobile)
15. G. Bizet: Carmen (Marsz Torreadora)
16. G. Puccini: Madame Butterfly (Aria Mimi)
17. R. Wagner: Cwał Walkirii z dramatu Walkiria, opera Lohengrin- marsz
18. – Robert Schumann, Sceny dzieciece op. 15;
19. – Piotr Czajkowski, Walc Kwiatów z baletu Dziadek do orzechów, Koncert fortepianowy b-moll op.23;
20. Edward Grieg, Suita Peer Gynt;
21. – Niccolo Paganini, Kaprys 24 a-moll;
22. Camille Saint-SaĂŤns, Karnawał zwierząt;
23. – Johann Strauss – syn, walc Nad pięknym modrym Dunajem.
24. Gustaw Holst: Planety
25. M.Musorgski; Obrazki z wystawy
26. M.Ravel: Bolero
27. G.Gershwin: Błękitna rapsodia

Źródło: pedagogikaeni.fora.pl/a/a,196.html